17 lutego 2021

Środowisko a Zrównoważony Rozwój

Zrównoważony Rozwój to pojęcie, które w wielu wysoko rozwiniętych krajach zna praktycznie każdy. Na naszym rodzimym podwórku wciąż jeszcze się z nim jednak oswajamy. W tym artykule ekspresowo wyjaśnimy na czym polega Zrównoważony Rozwój i jak Ty możesz się do niego przyczynić.

Środowisko a Zrównoważony Rozwój

Zrównoważony Rozwój jako doktryna odnosi się do aspektów działalności ludzkiej w ramach społeczeństwa, gospodarki i środowiska. W tym artykule skupiamy się na tych ostatnich. Zrównoważony Rozwój (z ang. Sustainable development) należy rozumieć dość dosłownie. W koncepcie tym bowiem chodzi o to, abyśmy mogli się rozwijać (jako cywilizacja, pokolenie, lecz także jako firma czy jednostka) w sposób zrównoważony, czyli taki, w którym nasz rozwój i nasze potrzeby nie zrujnują jednocześnie szans kolejnych pokoleń.

Aby zobrazować Wam, co dokładnie oznacza Zrównoważony Rozwój i jego idea „solidarności międzypokoleniowej” pozwólcie, że przypomnimy jego początkowe znaczenie, które wywodzi się z leśnictwa. Ilekroć mowa o początkach idei „Zrównoważonego Rozwoju” cytowana jest bowiem koncepcja gospodarowania terenami leśnymi niemieckiego księgowego i administratora górnictwa Hansa Carla von Carlowitza, (uwaga: przełom 17 i 18 wieku!), który głosił, że wycinka lasów powinna być kontrolowana w taki sposób, aby wycinane było dokładnie tyle drzew, ile jest w stanie w tym samym miejscu ponownie wyrosnąć tak, aby las nigdy nie „umarł”. Czyż to nie proste?

W praktyce Zrównoważony Rozwój oznacza, iż w naszych działaniach powinniśmy postępować świadomie tak, aby nie cierpiało na nim środowisko naturalne, powinniśmy wybierać rozwiązania, które gwarantują dalszy rozwój naszej Planety (jak również społeczeństw i gospodarki). Jak zawsze, zmiana zaczyna się w nas samych – co możemy zatem zrobić? Oto kilka przykładów:

Ecoconcept oferuje szereg rozwiązań, które pomogą Ci zmienić nawyki na takie, które będą zgodne z myślą Zrównoważonego Rozwoju. Są to min. pojemniki do segregacji odpadów wewnątrz budynków czy zbiornik na deszczówkę 100 L.