Środowisko a Zrównoważony Rozwój
Zrównoważony Rozwój to pojęcie, które w wielu wysoko rozwiniętych krajach zna praktycznie każdy. Na naszym rodzimym podwórku wciąż jeszcze się z nim jednak oswajamy. W tym artykule ekspresowo wyjaśnimy na czym polega Zrównoważony Rozwój i jak Ty możesz się do niego przyczynić.
Środowisko a Zrównoważony Rozwój
Zrównoważony Rozwój jako doktryna odnosi się do aspektów działalności ludzkiej w ramach społeczeństwa, gospodarki i środowiska. W tym artykule skupiamy się na tych ostatnich. Zrównoważony Rozwój (z ang. Sustainable development) należy rozumieć dość dosłownie. W koncepcie tym bowiem chodzi o to, abyśmy mogli się rozwijać (jako cywilizacja, pokolenie, lecz także jako firma czy jednostka) w sposób zrównoważony, czyli taki, w którym nasz rozwój i nasze potrzeby nie zrujnują jednocześnie szans kolejnych pokoleń.
Aby zobrazować Wam, co dokładnie oznacza Zrównoważony Rozwój i jego idea „solidarności międzypokoleniowej” pozwólcie, że przypomnimy jego początkowe znaczenie, które wywodzi się z leśnictwa. Ilekroć mowa o początkach idei „Zrównoważonego Rozwoju” cytowana jest bowiem koncepcja gospodarowania terenami leśnymi niemieckiego księgowego i administratora górnictwa Hansa Carla von Carlowitza, (uwaga: przełom 17 i 18 wieku!), który głosił, że wycinka lasów powinna być kontrolowana w taki sposób, aby wycinane było dokładnie tyle drzew, ile jest w stanie w tym samym miejscu ponownie wyrosnąć tak, aby las nigdy nie „umarł”. Czyż to nie proste?
W praktyce Zrównoważony Rozwój oznacza, iż w naszych działaniach powinniśmy postępować świadomie tak, aby nie cierpiało na nim środowisko naturalne, powinniśmy wybierać rozwiązania, które gwarantują dalszy rozwój naszej Planety (jak również społeczeństw i gospodarki). Jak zawsze, zmiana zaczyna się w nas samych – co możemy zatem zrobić? Oto kilka przykładów:
- Segreguj odpady – zarówno papier, plastik i metal, szkło, odpady biodegradowalne, jak również baterie, odpady niebezpieczne, leki. Dzięki temu podczas recyklingu odzyskane zostaną materiały, które mogą zostać użyte ponownie.
- Zanim wyrzucisz kolejny plastik zastanów się, czy nie da się go użyć ponownie (wskazówka: np. plastikowe opakowania po posiłkach „na wynos” – możesz je swobodnie użyć wielokrotnie).
- Rób zakupy świadomie – nie kupuj „za dużo”. Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz wszystkiego, co masz w koszyku zakupowym.
- Gaś światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia.
- Oszczędzaj wodę. Gdy szczotkujesz zęby zakręć kran. Może czas na zbiornik na deszczówkę?
- Czytaj etykiety, wybieraj produkty z uczciwych źródeł – zarówno pod kątem zatrudnienia, jak i łańcuchów dostaw.
- Zmieniasz samochód? Zastanów się nad samochodem elektrycznym lub hybrydowym.
- Wybieraj produkty, których producenci biorą udział w międzynarodowych programach potwierdzających ich produkcję w zgodzie z zasadami dbałości o środowisko (potwierdzają to stosowne certyfikaty). Mówimy tu o pozyskiwaniu przez producentów surowców z uczciwych źródeł, a kiedy mowa np. o drewnie – sprawdź, czy firma uczestniczy w programach odpowiedzialnego zarządzania lasami (np. FSC) czy przedsiębiorstwo posiada odpowiednią strategię dot. emisji dwutlenku węgla (tzw. „ślad węglowy).
Ecoconcept oferuje szereg rozwiązań, które pomogą Ci zmienić nawyki na takie, które będą zgodne z myślą Zrównoważonego Rozwoju. Są to min. pojemniki do segregacji odpadów wewnątrz budynków czy zbiornik na deszczówkę 100 L.